6-7 yaşlı uşaqlar üçün təqdimatlar. Təqdimatlar uşaq bağçası üçün

Təqdimat. 5-7 yaşlı uşaqlar üçün riyaziyyat “Meşə məktəbi” Simulyator oyunu

Müəllif: Lixovskix Ruzigul Gardulloevna müəllim KGKOU uşaq evi 18 s. Otradnoye, Vyazemsky rayonu, Xabarovsk diyarı.
Təsvir:
Diqqətinizə 5-7 yaşlı uşaqlar üçün riyaziyyatdan məşq oyununu təqdim edirəm
PowerPoint təqdimatından istifadə edərək "Meşə məktəbi".
Multimedia müşayiətlərindən istifadə dərsləri emosional, cəlbedici edir, uşaqda öyrənməyə böyük maraq oyadır və əyani yardım və nümayiş materialı dərsin yaxşı nəticələnməsinə kömək edir.
Material məktəbəqədər müəllimlər və müəllimlər üçün faydalı olacaqdır əlavə təhsil, ibtidai sinif müəllimləri.
Məqsədlər:
1. Qazanılan bilikləri ümumiləşdirin. Təqdim olunan materialda bacarıqları gücləndirin: 5 daxilində kəmiyyət və sayma; fərqləndirmək həndəsi fiqurlar.
2. Sensor təcrübənin toplanması və genişləndirilməsi yolu ilə uşaqların qavrayış və fikirlərini inkişaf etdirin. Zehni fəaliyyət metodlarını (analiz, sintez, müqayisə, ümumiləşdirmə, səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulması) öyrətməklə vizual təsirli və vizual təxəyyüllü təfəkkürü inkişaf etdirmək.
3. Riyaziyyata marağı və komandada işləmək istəyini formalaşdırmaq.
Tapşırıqlar:
1. 5 daxilində birbaşa saymağı, 5 daxilində ədədləri bilmək, obyektlərin sayını rəqəmlə ifadə etmək.
2. Məkan anlayışlarını və ekranda naviqasiya qabiliyyətini formalaşdırmağa davam edin.
3. Həndəsi fiqurları (dairə, kvadrat, üçbucaq, düzbucaqlı, oval) ayırd etmək və adlandırmaq bacarığını gücləndirmək.
4. Rəqəmlərin tərkibinə dair bilikləri möhkəmləndirin.
5. İnkişaf etdirin məntiqi təfəkkür, diqqət, yaddaş.
6. Texniki və proqram təminatı:
PowerPoint 2010 quraşdırılmış kompüter;
Dinamiklər;
Ekran.
İzahlı qeyd:"Slayd şousu", "əvvəldən" funksiyalarını aktivləşdirin.
Ekranın istənilən sahəsinə klikləməklə, sualın cavabı görünür.
Oyuna başlayaq.
Blok 1: Rəqəmləri təkrarlayın.
Buludun arxasında nə qədər günəş var,
Bir fontan qələmdə neçə doldurma var?
Bir filin neçə burnu var?
Əlinizdə neçə saat var?
Milçək ağarının neçə ayağı var?
Və istehkamçının cəhdləri,
Özünü bilir və fəxr edir,
Sütun rəqəmi... (vahid)

Başın yuxarı hissəsində neçə qulaq var?
Yarım qurbağanın neçə ayağı var?
Bir pişik balığının neçə bığı var?
Qütblər planetində,
Cəmi neçə yarım var?
Bir cüt təzə ayaqqabıda,
Və aslanın ön pəncələri
Yalnız sayı bilir... (iki)

Qışda neçə ay var?
Yazda, payızda, yayda,
Svetoforun neçə gözü var?
Beysbol sahəsində Baz
idman qılıncında
Və bayrağımızdakı zolaqlar,
Kimin bizə nə deməsindən asılı olmayaraq,
Rəqəm həqiqəti bilir... (üç)

... Mongusun neçə ayağı var?
Kələm çiçəyində ləçəklər,
Toyuq ayağında barmaqlar
Və bir pişiyin arxa pəncəsində,
Petya ilə Tanyanın əli
Və dünyanın bütün tərəfləri
Və dünyadakı okeanlar,
Nömrə bilir... (dörd)

Bir əlində neçə barmaq var?
Və cibdə bir qəpik,
Dəniz ulduzunun şüaları var,
Beş qarğanın dimdiyi var,
Ağcaqayın yarpaqlarının bıçaqları
Və qalanın küncləri,
Mənə hamısını danış
Nömrə bizə kömək edəcək... (beş)

Kəpənəklər və quşlar təmizliyə ilk uçdular!
Neçə kəpənək və neçə quş gəldi? (beş kəpənək və 5 quş)

Sonra dovşanlar çaparaq gəldilər
Təmizlikdə neçə dovşan var? (4 dovşan)

Sonra kirpi gəldi
Təmizlikdə neçə nəfər yaşayır? (5 kirpi)

Balaca qurbağalar və balaca siçanlar onların dalınca qaçırdılar
Təmizlikdə neçə qurbağa və siçan var? (3 qurbağa və 2 siçan)

Və axırıncı dəfə tülkü və ayı gəldi
Təmizlikdə neçə tülkü və ayı var? (1 ayı və 1 tülkü)

Blok 2: həndəsi fiqurlar
Kvadrat
Mən bir fiquram - harada olursa olsun,
Həmişə çox hamar
İçimdəki bütün bucaqlar bərabərdir
Və dörd tərəf.
Kubik mənim sevimli qardaşımdır,
Çünki mən kvadratam.

DÖRBÜŞGƏLƏ
Mənim kətan kvadrat deyil
Bu düzbucaqlıdır!
Mən onun üzərində çəkəcəyəm
Müxtəlif formalar!

Üçbucaq
Mən üçbucaqlı damın altındayam
Yağışdan gizlənəcəyəm.
Dam üçbucaqlıdır,
Məni tez gizlət!

DAİRƏ
Dairəvi top və günəş diski
Həm də dəyirmi forma!
Topu təmizlik boyunca yuvarlayın,
Və dairə yuvarlana bilər!

OVAL
Dairə hündürlükdən düşdü.
İndi bu dairə deyil - ovaldır!
Oval, böcək kimidir
O, zucchini kimi görünür
Gözlərdə və kartofda,
Həm də qaşıq kimi görünür,
Bir qozda və yumurtada,
Oval üz üçün!

Yolda hansı rəqəmlər var? (oval, üçbucaq, düzbucaqlı, kvadrat)

Kiçik heyvanlar gəlib heykəlləri götürdülər
Heyvanlar hansı rəqəmləri götürdülər?

Və özlərinə bir ev tikdilər!
Ev hansı formalardan hazırlanır?

Və son tapşırıq:
Şəkildə 10 fərq tapın.

Yaxşı uşaqlar.
"Meşə məktəbi"

Təqdimat "Meşə məktəbi" 5-7 yaşlı uşaqlar üçün riyaziyyat təlim oyunu


5-7 yaş incə yaşdır. Uşaqların valideynlərə bağlılığı maksimum tamlığa və dərinliyə çatır. O, yetkinləşdi və yerini aldı.

Biz onun üçün, o özü üçün, o başqaları üçün.

Yeni bir şeyin vaxtıdır ayrılıq böhranı (ayrılıq). Bu böhran 3 yaşındakı neqativizm böhranı qədər parlaq və fırtınalı olmayacaq, çox şey dərin, tədricən, xarici təsirlər olmadan baş verir; Amma dəyişikliklər çox ciddidir.


Çox şey dəyişir fizioloji səviyyə məsələn, bütövlükdə immun sistemi(buna görə həyatın yeddinci ilində olan uşaqlar tez-tez xəstələnirlər). Yetişmə beynin ən vacib sahələri, məntiqi düşüncə və könüllü fəaliyyət qabiliyyətinə cavabdehdir (istədiyinizi deyil, sizə lazım olanı etmək bacarığı)


Frontal lobların yetişməsi ilə yanaşı, ümumiləşdirmə, vahid təsvirləri formalaşdırmaq və saxlamaq qabiliyyəti meydana çıxır.

Məsələn, şkaf, stul, divar, divan - burada lazımsız nə var?

Palıd, ağcaqayın, qovaq - birlikdə nə adlanırlar?

Uşaq öhdəsindən gəlirsə, o, artıq ümumi olanı müəyyənləşdirə və müxtəlif fənləri siniflərə birləşdirə bilər.


7 yaşından sonra uşaq yaxın bir yetkinin vahid imicini saxlaya bilir, buna görə də 7 yaşdan yuxarı uşaqlar böyüklərin öz hərəkətlərini necə qiymətləndirəcəklərini proqnozlaşdırmaqda olduqca nadir hallarda səhv edirlər.

7 yaşına çatmamış uşaqla sabah özünü necə aparmalı olduğunu danışmaq faydasızdır. Sizi diqqətlə dinləyir və sizinlə səmimi razılaşır. Onun üçün aşağıdakı işlər. Sabah isə uşaq bağçasında deyilsən və döyüşürsən və ya dinc oynayırsan - bu belədir.

Uşaq 7 ildən sonra sizin obrazınızı beynində saxlaya bilir, sözlərinizi xatırlayır, içəridə məskunlaşan virtual valideynin arxasınca gedir, onun göstərişlərini yerinə yetirir.


Vahid təsviri saxlamaq bacarığı da vacibdir valideynlərlə münaqişələr. Məsələn, üç yaşlı uşaq anasının qadağasına görə qəzəbləndiyi anda anasını sevdiyini xatırlaya bilmir.

5 yaşında uşağı cəzalandıran ana ona bütün qəddar hərəkətlərin ögey analara aid edildiyi nağıllardan ögey analar obrazında görünür.

A 6-7 yay uşağı deyə bilər: anam əsəbiləşdiyi üçün məni danladı, amma məni sevir.


Bu, bağlılıq baxımından 6-7 illik böhranın əsas nəticəsidir: uşağın ruhunda məskunlaşır daxili valideyn həqiqi valideynin vahid ümumiləşdirilmiş obrazı kimi.


Valideyn övladının ruhunda məskən salır. Yəni psixoloji olaraq uşaq artıq virtual valideynindən ayrılmır. Bu o deməkdir ki, uşaq əsl valideyndən ayrılığa tab gətirə bilir.

******************************

Maraqlıdır ki, pravoslav ənənəsi 7 yaşına çatdıqdan sonra ilk birlik: mənası odur ki, uşaq indi valideynlərinə deyil, öz hərəkətlərinə görə məsuliyyət daşıyır, o, valideynlərindən ayrılır və indi birbaşa Allahla ünsiyyət qurur.


6-7 yaş böhranından sonra uşaq son ayrılıq (ayrılıq) yoluna qədəm qoyur. İndi o, hələ buna hazır deyil, az qala yetişmiş, hətta qızarmış almaya bənzəyir, amma budaqdan ayrılmaq üçün hələ tezdir, hələ şirə alıb yetişməlidir.

Bu o deməkdir ki, gələcək illərdə onun hələ də valideynlərinə həqiqətən ehtiyacı var, baxmayaraq ki, həyatının əsas hadisələri indi ailədə deyil, cəmiyyətdə baş verəcəkdir.

  • Ünsiyyət ehtiyacı
  • Ünsiyyət ehtiyacı

Aparıcı ehtiyac

  • Təsəvvür, şifahi və məntiqi təfəkkür

Aparıcı funksiya

Oyun fəaliyyəti

  • Rola, uzunmüddətli oyun birliklərinə uyğun olaraq davranışını koordinasiya etmək bacarığı

Böyüklərlə münasibətlər

  • Yetkin insan emosional dəstək mənbəyidir
  • Həmsöhbət, oyun ortağı
  • Həmsöhbət, oyun ortağı

Həmyaşıd münasibətləri

  • Yüksək hisslərin inkişafı; başqalarının qiymətləndirilməsi yolu ilə özünə hörmətin formalaşması; uşaq öz təcrübələrini anlamağa başlayır
  • Müstəqil fəaliyyət, həmyaşıdları və böyüklər ilə idrak ünsiyyəti

Bilmək yolu

  • Cisimlər və hadisələr haqqında biliklər genişlənir (zaman, məkan qavrayışı)

Qavrama

  • Könüllü diqqətin intensiv inkişafı. Diqqəti 20-25 dəqiqə saxlayır. Diqqət müddəti - 10-12 maddə

Diqqət

  • Uzunmüddətli yaddaşın intensiv inkişafı. Yaddaş tutumu 10-dan 6-8 element, 4-5 hərəkət
  • Məntiqin elementləri vizual-məcazi əsasında inkişaf edir

Düşünmək

  • Daxili fəaliyyətə çevrilir, şifahi yaradıcılıq meydana çıxır (şeirlər, qafiyələr, tizerlər)

Təsəvvür

  • Öz geniş dünyagörüşü, istənilən məsələdə bacarıq

Uğur üçün şərtlər

  • 1. PPP özbaşınalığının inkişafı
  • 2. Tədris-idrak motivinin yaranması

Yaşlı neoplazmalar


  • Bulmacaları bir araya gətirmək
  • Qələmlər, karandaşlar və ya boyalarla rəngləyin
  • Körpənizlə yemək bişirmək
  • Uzun, lakin çox maraqlı nağıllar oxuyuruq
  • Kağız, plastilin və təbii materiallardan sənətkarlıq edirik
  • İki şəkil arasındakı fərqləri axtarırıq
  • Zərgərlik əşyalarını öz əllərimizlə yığırıq (iplər, balıqçılıq xətti, boncuklar və s. ilə işləmək).
  • Modelə uyğun və ya təsadüfi olaraq uşaqla birlikdə dizayn edirik
  • Taxılları, muncuqları, şüşə çınqılları və digər kiçik əşyaları çeşidləyirik
  • Sayma çubuqları ilə oynamaq

Diqqətiniz üçün təşəkkür edirik!

Müəllim-psixoloq, MBDOU “1 nömrəli “Solnışko” uşaq bağçası

Lyauşina T.Ya.

Təqdimat önizləmələrindən istifadə etmək üçün özünüz üçün hesab yaradın ( hesab) Google və daxil olun: https://accounts.google.com


Slayd başlıqları:

Təhsil sahəsi: idrak. Peşələr dünyasına giriş. Tərtib edən: Kuzyaykina O.L.

Uşaqlar, hamınız şirniyyatı çox sevirsiniz. Öz əlləri ilə şirniyyatlar icad edən və yaradan insanların peşəsinin adını bilirsinizmi?

Bu peşə şirniyyatçı adlanır. Onların əlləri ilə yaradılan şirniyyatlar isə qənnadı məmulatlarıdır.

Şirniyyat məhsulları çox müxtəlifdir: kiçik şirniyyatlardan

Böyük tortlara. Peçenye, marmelad, vafli, konfet, şokolad, şirin piroqlar, tortlar - bütün bunlar qənnadı məmulatlarıdır.

Xüsusi papaq, xalat və ya gödəkçə, eləcə də önlük - bütün bunlar xüsusi geyimin əvəzsiz hissələridir. paltar - uniformaşirniyyatçı Hər hansı bir yeməyi tam təmizliklə hazırlamağa başlamaq lazımdır, çünki forma lazımdır. Qapaq başdan düşən saçların qənnadı məmulatına düşməməsi üçün istifadə olunur.

Xəmir aşpazı xəmir və tortlar hazırlamaq üçün hansı məhsullardan istifadə edir?

Şirin yeməyi və ya desert hazırlamaq üçün nə lazımdır?

Çırpma və xəmir şprisi

Çörək qabı və ya çörək qabı

Və, əlbəttə ki, soba və ya soba

Xəmir aşpazı məhsulunu necə bəzəyə bilər?

Fındıq və şokolad

Vafli və meyvələr

Əlbəttə ki, şirin və gözəl krem

Bu əsl peşəkarların yaratdığı gözəllikdir

Yalnız yadda saxladığınızdan əmin olun: çox şirniyyat yeyə bilməzsiniz - hər şey normada yaxşıdır! From böyük miqdarşirniyyat insanların dişlərini korlayır, xarab edir rəqəm - insanlar onlar piylənirlər, allergiya kimi bir xəstəlik ortaya çıxır.


Mövzu üzrə: metodoloji inkişaflar, təqdimatlar və qeydlər

Təqdimat dərsin daha əyləncəli keçməsinə kömək edəcək....

Uşaqlar üçün təqdimat: "Uşaqlar üçün atalar sözləri və məsəllər"

Rus xalqının yaratdığı atalar sözləri və məsəlləri öyrənin, onların mənasını düzgün başa düşməyi öyrənin....

Təqdimat "Uşaqları Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayətinin dərman bitkiləri ilə böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün ekoloji təhsil vasitəsi kimi təqdim etmək".

Müəllimlər üçün konsultasiya....

Böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün təqdimat: "İdman haqqında uşaqlar üçün"

Uşaqlar idman haqqında İdman nədir: İdman əsasdır komponent bədən tərbiyəsi. Həmçinin idmanda müxtəlif idman növlərində (idmanda) yarışlar təşkil olunur - bayağı...

Slayd 1

"Məktəbə hazırlıq"
6-7 yaşlı uşaqların valideynləri üçün. Tamamladı: Nevski rayonu 78 nömrəli GBDOU-nun müəllimi Xomutova M.N.

Slayd 2

İş forması: Valideyn iclası.

Slayd 3

Məktəbəqədər Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartının təsdiqi ilə məktəbəqədər təhsil ibtidai və orta məktəblərlə yanaşı, tam hüquqlu təhsil səviyyəsinə çevrildi. Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartı valideynlərə uşaqların tərbiyəsində, onların fiziki və psixoloji sağlamlığının qorunmasında və möhkəmləndirilməsində, fərdi qabiliyyətlərin inkişafında və inkişaf pozuntularının lazımi düzəldilməsində kömək etmək üçün əsasdır. Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartının əsas vəzifələrindən biri ailəyə psixoloji və pedaqoji dəstək göstərmək və valideynlərin inkişafı və tərbiyəsi, uşaqların sağlamlığının qorunması və təşviqi məsələlərində səlahiyyətlərini artırmaqdır.
Uyğunluq:

Slayd 4

Tapşırıqlar:
Valideynlərin fəal pedaqoji səriştəsinin formalaşdırılması. “Məktəbə hazırlıq” mövzusunda valideynlərin psixoloji və pedaqoji bilik və bacarıqlarla silahlanması. Məqsəd: psixoloji təmin etmək - pedaqoji dəstək gələcək birinci sinif şagirdlərinin valideynləri.

Slayd 5

hazırlıq işləri
Valideynlər üçün dəvətnamələrin hazırlanması. “Ailədə birinci sinif şagirdi var” səyahət qovluğunun dizaynı. Valideynlər üçün testlərin hazırlanması "Uşağınızı məktəbə göndərməyə hazırsınızmı?" “Valideynlər üçün tövsiyələr” qeydlərinin hazırlanması.

Slayd 6

Görüşün gedişi
Müəllimin çıxışı: Salam, əziz valideynlər! Sizi görməkdən məmnunuq və tədbirimizə gəlmək fürsətindən istifadə etdiyiniz üçün təşəkkür edirik. Bugünkü görüşümüz məktəbdən keçən uşaqların problemini müzakirə etməyə həsr olunub uşaq bağçası məktəbə. Biz valideynlər övladımızın məktəb uğuru ilə maraqlanırıq, ona görə də onu mümkün qədər erkən məktəbə hazırlamağa başlayırıq. Bir uşağın yalnız müsbət emosiyalar alarkən məktəbə hazırlıqlı getməsi və yaxşı oxuması üçün nə etmək lazımdır - bugünkü söhbətin məqsədi. Uşağın məktəbə qəbulu, birinci sinfə hansı yaşda getməsindən asılı olmayaraq, həmişə uşağın həyatında dönüş nöqtəsidir. Uşağın sosial münasibətlər sistemindəki yeri dəyişir, bu, yeni həyat tərzinə və fəaliyyət şəraitinə keçiddir, bu, cəmiyyətdə yeni mövqeyə, həmyaşıdları və böyüklərlə yeni münasibətlərə keçiddir. Gələcək birinci sinif şagirdinin valideynləri üçün nəyi xatırlamaq xüsusilə vacibdir? Uşağınızı məktəbə hazırlayarkən nələrə diqqət etməlisiniz? Bu bizim görüşümüzdə müzakirə olunacaq.

Slayd 7

Psixoloji hazırlıq daxildir:
İntellektual hazırlıq Motivasiya hazırlığı Emosional-iradi hazırlıq Kommunikativ hazırlıq.

Slayd 8

İntellektual hazırlıq:
Diqqətin, yaddaşın inkişafını əhatə edir, formalaşır zehni əməliyyatlar təhlil, sintez, ümumiləşdirmə, hadisələr və hadisələr arasında əlaqə yaratmaq bacarığı.

6-7 yaşa qədər uşaq bilməlidir: 1. Onun ünvanını və yaşadığı şəhərin adını; 2. Ölkənin və paytaxtının adı; Z. Valideynlərinin adları və atalarının adı, iş yerləri haqqında məlumat; 4. Fəsillər, onların ardıcıllığı və əsas xüsusiyyətləri; 5. Ayların, həftənin günlərinin adları; 6. Ağacların və çiçəklərin əsas növləri. 7. Ev heyvanları ilə vəhşi heyvanları ayırmağı bacarmalı, nənənin atasının və ya anasının anası olduğunu başa düşməlidir. Başqa sözlə, o, zamanı, məkanı və yaxın ətrafını idarə etməlidir.

Slayd 9
Motivasiya hazırlığı: Bu, uşağın yeni bir sosial rolu - məktəblinin rolunu qəbul etmək istəyi olduğunu nəzərdə tutur. Bunun üçün valideynlər övladına izah etməlidirlər ki, uşaqlar hər bir insan üçün zəruri olan bilikləri əldə etmək üçün oxumağa gedirlər. Uşağınıza məktəb haqqında yalnız müsbət məlumat verməlisiniz. Unutmayın ki, qiymətləriniz uşaqlar tərəfindən asanlıqla borc alınır. Uşaq valideynlərinin sakit və onun məktəbə qəbulu ilə bağlı əmin olduğunu görməlidir. Məktəbə getmək istəməməsinin səbəbi uşağın “kifayət qədər oynamaması” ola bilər. Ancaq 6-7 yaşlarında zehni inkişaf Bu, çox çevikdir və dərsə gələndə “kifayət qədər oynamayan” uşaqlar tezliklə öyrənmə prosesindən həzz almağa başlayırlar. Başlamazdan əvvəl lazım deyil tədris ili

hələ qarşılaşmadığınız bir şeyi sevmək mümkün olmadığı üçün məktəbə sevgi yaratmaq. Uşağa başa salmaq kifayətdir ki, dərs oxumaq hər bir insanın öhdəsindədir və uşağın ətrafındakı insanların çoxunun münasibəti onun öyrənmədə nə qədər uğurlu olmasından asılıdır.

Slayd 10
Könüllü hazırlıq:

Uşağın aşağıdakılara malik olduğunu güman edir: Məqsəd qoymaq bacarığı, Fəaliyyətə başlamaq üçün qərar qəbul etmək, Fəaliyyət planını tərtib etmək, Bir az səy göstərərək həyata keçirmək, Fəaliyyətinin nəticəsini qiymətləndirmək, Həm də çox yerinə yetirmək bacarığı. uzun müddət cəlbedici iş.

Məktəbə güclü iradəli hazırlığın inkişafına vizual fəaliyyətlər və dizayn kömək edir, çünki onlar insanı uzun müddət tikinti və ya rəsm üzərində cəmləşdirməyə təşviq edir.
Uşağın davranışını uşaq qruplarının qanunlarına və cəmiyyətdə müəyyən edilmiş davranış normalarına tabe etmək bacarığında özünü göstərir. Bu, uşaq cəmiyyətinə qoşulmaq, digər uşaqlarla birlikdə hərəkət etmək, lazım gələrsə, təslim olmaq və ya günahsızlığını müdafiə etmək, itaət etmək və ya rəhbərlik etmək qabiliyyətini nəzərdə tutur.İnkişaf məqsədləri üçün

kommunikativ səriştə

Oğlunuz və ya qızınızla başqaları arasında dostluq münasibətləri saxlamalısınız. Məktəbə hazırlığın bu növünün formalaşmasında dostlar, ailə və qonşularla münasibətdə şəxsi tolerantlıq nümunəsi də böyük rol oynayır.
Slayd 12

Son söz

Unutmayın ki, məktəbə və uşağınızın dərslərinə münasibətiniz uşağınızın bu hadisələrə münasibətini formalaşdırır. Gələcək məktəbə sakit və sevincli münasibətiniz, uşağın gələcək uğurları üçün həddindən artıq tələblərin olmaması, məktəb haqqında real nikbin hekayələr, ətrafındakı dünyaya inkişaf etmiş idrak marağı və uşağın mümkün səhvdən qorxmaması - bütün bunlar yaradır. uşağınız üçün müsbət motivasiya. Və uşağınızın obyektiv tərəqqisinin necə inkişaf etməsindən asılı olmayaraq, məktəbə qədər onun biliyə can atacağı sağlam əhval-ruhiyyə yaratmağa çalışın, onu dərslərlə çox yükləməyin, özünə inamını inkişaf etdirin, uğursuzluqlara düzgün reaksiya verməyi öyrədin. həmyaşıdları və böyüklər ilə konstruktiv qarşılıqlı əlaqə. Unutmayın, uşaq əmin olmalıdır ki, istər əlaçı olsun, istərsə də zəif şagird, yenə də sizin sevimlinizdir! Uşaqlarınızı dəstəkləyin, onlara maksimum diqqət göstərin!
İpucu 1. Yadda saxlayın. Özünüz üçün deyil, uşağınız üçün məktəb seçdiyiniz üçün onun təhsilini çətinləşdirə biləcək bütün amilləri nəzərə almağa çalışın. Məsləhət 2. Məktəb, təlim şəraiti və müəllimlərlə mütləq tanış olun. Məsləhət 3. Övladınızın hansı proqramda oxuyacağını, onun dərs yükünün nə qədər olacağını öyrənin (gündə neçə dərs, əlavə dərslər var). İpucu 4: Tapın. Dərslər başlayanda və məktəbə getmək üçün nə qədər vaxt lazım olduğunu hesablayın. Səhər rejiminə və səhər yeməyinə başqa bir saat əlavə edin - çox erkən durmaq məcburiyyətində olmayacaqsınız? Məsləhət 5. Övladınızın gələcək müəllimi ilə tanış olmağa çalışın. Fikirləşin ki, onun xüsusiyyətlərini nəzərə ala biləcəkmi (istəyərmi)? İpucu 6. Uşağınızın məktəbdən nə vaxt qayıdacağını öyrənin. Hər hansı əlavə dərslər (bölmələr, musiqi məktəbi, dərnəklər) planlaşdırırsınızsa, bu lazımdır. Məsləhət 7. Uşağınızın evdə təhsil alması üçün yer hazırlayın. Məsləhət 8. Uşağınızı yalnız uğur üçün hazırlamayın, lakin onu uğursuzluqlarla da qorxutmayın. İpucu 9. Unutmayın ki, məktəbə uyğunlaşma sadə proses deyil və tez baş vermir. İlk aylar çox çətin ola bilər. Məktəbə alışmanın bu dövründə uşağın yanında böyüklərdən biri olsa yaxşıdır. İpucu 10. Uşağınızın ilk uğursuzluqlarını bütün ümidlərinizin iflası kimi qəbul etməyin. Unutmayın: onun həqiqətən sizin ona olan inamınıza, ağıllı köməyinizə və dəstəyinizə ehtiyacı var.

Təqdimat önizləmələrindən istifadə etmək üçün Google hesabı yaradın və ona daxil olun: https://accounts.google.com


Slayd başlıqları:

5-6 yaşlı uşaqların nitq inkişafı Müəllim-loqoped Svetlana Viktorovna Glushkova

Nitq irsi deyil. Uşaq başqalarından şifahi ünsiyyət təcrübəsini mənimsəyir, yəni. nitqin mənimsənilməsi birbaşa ətrafdakı nitq mühitindən asılıdır. Buna görə böyüklərin uşaqla daimi ünsiyyət üçün bu nitq mühitini yaratması çox vacibdir.

Nitqin xüsusiyyətləri Lüğət Ömrünün altıncı ilinin uşaqları ümumi anlayışlara yiyələnirlər. "Nəqliyyat"

Fikir sahibi olun - təbiətdəki mövsümi dəyişikliklər haqqında - tərəvəz və meyvələrin yetişdirilməsi haqqında - haqqında yabanı giləmeyvə və göbələklər

Yırtıcılar və ot yeyənlər, ev və vəhşi heyvanlar haqqında - həşəratlar və quşlar, balıqlar haqqında

Onlar məkanda (sağda, solda, arxada...) və zamanda (dünən, bu gün, gecə...) istiqamətlənirlər.

Onlar bilirlər: - ayların adlarını, həftənin günlərini, günün hissələrini - ölkələrinin və dövlətin paytaxtının adını - coğrafi anlayışlar: dəniz, çay, dağlar, səhra, meşə - qaydalar trafik piyadalar üçün

NITIQIN QRAMMATİK STRUKTURU Uşaq nitqdə sadə və mürəkkəb ön sözlərdən düzgün istifadə edir (dan, aşağıdan...); - isimləri rəqəmlərə və hallara görə düzgün dəyişir; - nitqdə isimləri rəqəmlərlə düzgün əlaqələndirir (beş qaşıq, beş alma, armud, konfet); - sifətləri cins, say və halda isimlərlə razılaşdırır (dəniz mavi, stullar taxta, kukla təzədir); - yiyəlik sifətləri düzəldir (ayı, it, baba...); - bütün nitq hissələrini mənaca düzgün istifadə edir.

Həyatın altıncı ilində əlavə suallar olmadan uşaqlar 20-30 cümləlik bir nağıl və ya hekayəni təkrarlaya bilərlər. Yəni ən mürəkkəb nitq formalarından birini - monoloqu mənimsəyir. Dialoq nitqində uşaqlar həmsöhbəti ilə danışarkən həm qısa, həm də ətraflı cavablar verirlər. 6 yaşına qədər uşaqlar fonetik, leksik və qrammatik cəhətdən düzgün, ətraflı fraza nitqini danışırlar. ƏLAQƏLİ ÇIXIŞ

Fonemik eşitmənin inkişaf səviyyəsi onlara bacarıqları mənimsəməyə imkan verir səs analizi və sintez, yəni səsi təcrid etmək və ya səsləri sözlərə daxil etmək, yəni zəruri şərtdir məktəb dövründə savadlılığın mənimsənilməsi. FONEMATİK EŞİTİM “Səsi tut” “Birinci səsi adlandır” “İti göz” “Bütün sözlərdə hansı səs var?” "Nə eşidirsən?" Məhz bu yaşda uşaqlar nitq səslərinə və hərflərə maraq göstərirlər. "Gəlin pıçıltı ilə danışaq"

Uşaqlar istədikləri kimi səslərinin həcmini dəyişdirə və müxtəlif intonasiyaları təkrarlaya bilirlər. Səsinizin tonuna, intonasiyasına görə körpə sizin ona, baş verənlərə münasibətinizi asanlıqla müəyyən edə bilər, gərginlik, sevinc, məyusluq hiss edə bilər. Uşaq öz səsi ilə hiss və emosiyaların çalarlarını çatdıra bilir

SƏSİN TƏLƏFÜZÜ Onun nitqindəki səhvləri (səs tələffüzündə, ifadələrin, cümlələrin qrammatik tərtibatında) düzəldərək, onun intellektual inkişaf. Düzgün formalaşdığından gözəl, aydın səslənən nitq təkcə ünsiyyət vasitəsi deyil, həm də təfəkkür vasitəsidir. Altı yaşa qədər uşaqlar bütün nitq səslərinin tələffüzünə yiyələnirlər, lakin bəzi uşaqlarda səslərin mənimsənilməsi qeyri-bərabər və ya səhv ola bilər. Körpənin nitqinin keyfiyyəti uşağınızla necə danışdığınızdan, nitqinizin nə qədər intonasiyalı, melodik və emosional yüklü olduğundan asılıdır. R L

Uşağın nitqinin formalaşmasına nə təsir edir? Uşağın nitqi böyüklərin nitqinin təsiri altında formalaşır. Bunu unutmayın, əziz böyüklər!!!

Diqqətiniz üçün təşəkkür edirik!


Mövzu üzrə: metodoloji inkişaflar, təqdimatlar və qeydlər

Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq gözəl motor bacarıqlarının inkişafı yolu ilə böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlarda nitqin inkişafı ("Müasirliyi nəzərə alaraq materialların bədii emalı yolu ilə uşaqların etnomədəni inkişafı" bələdiyyə eksperimental saytı çərçivəsində

1. Uşaqların payızın əlamətləri haqqında anlayışını genişləndirin. 2. Uşaqlara Mordoviya ornamentinin dairə elementini və onlardan yarpaq (kürək) hazırlamağı öyrət.3. Uşaqlara danışmağı öyrədin...

Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq gözəl motor bacarıqlarının inkişafı yolu ilə böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqların bədii və estetik inkişafı üçün hazırlıq qrupunda OOD ("Uşaqların etnomədəni inkişafı" bələdiyyə eksperimental saytı çərçivəsində

1. Uşaqların qışın əlamətləri haqqında anlayışını genişləndirin. 2. Uşaqlara Mordoviya ornamentinin dairə elementini və onlardan yarpaq (kürək) hazırlamağı öyrət.3. Uşaqlara danışmağı öyrədin...

Gənc uşaqların hiss qabiliyyətinin inkişafı Gənc uşaqların hiss qabiliyyətinin inkişafı (valideynlər üçün məsləhət) Uşaqların hissiyyat inkişafı hər zaman böyüyən uşaqların tam tərbiyəsi üçün vacib və zəruri olmuşdur və qalır.

Azyaşlı uşaqların hissiyyat qabiliyyətlərinin inkişafı (valideynlər üçün məsləhət) Uşaqların hissiyat inkişafı bütün dövrlərdə uşaqların tam təhsili üçün vacib və zəruri olmuşdur və qalır...